پس از انتشار  نسخه اولیه پژوهیار 2 در هفته پژوهش، اینک نسخه 5.0.2» به‌عنوان اولین به‌روزرسانی آن منتشر شد. در این به‌روزرسانی ضمن برقراری سازگاری‌های پایدار، امکاناتی افزوده ‌شده است که فرآیند استناددهی را برای کاربر راحت‌تر می‌سازد.

یکی از مهم‌ترین این امکانات، تبدیل نام‌های نویسندگان انگلیسی به زبان فارسی به‌صورت خودکار است، که برای اولین بار در نرم‌افزارهای استنادی این امکان فراهم شده است. در این امکان با انتخاب یک منبع از زبان انگلیسی و انتخاب گزینه « تبدیل نام نویسنده به فارسی»، از طریق اتصال به بانک نام‌ها، اسامی به‌صورت خودکار به رسم‌الخط فارسی برگردانده می‌شود. همچنین امکان ویرایش و اصلاح در نام‌ها موجود است.

از دیگر امکانات افزوده شده در این نسخه می‌توان به امکان « تفکیک منابع در کتاب‌نامه» اشاره کرد، که به کاربر این امکان را می‌دهد، که به تفکیک منابع ذخیره‌شده کتاب‌نامه تولید کند، این فرآیند برای تولید کتابشناسی‌ها و همچنین برخی از شیوه‌های استنادی در ایران بسیار پرکاربرد است.

نحوه به‌روزرسانی پژوهیار 2

کلیه به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و رابط‌های مرورگر به‌صورت خودکار انجام می‌شود. همچنین از مسیر نوارابزار در کتابخانه پژوهیار، قسمت «راهنما»، «بررسی به‌روزرسانی» می‌توان به‌صورت دستی  فرآیند به‌روزرسانی را نیز فعال کرد. هم‌زمان با به‌روزرسانی نسخه، رابط‌های کروم، فایرفاکس و اپرا نیز به‌روز خواهند شد.

سایر ویژگی‌های این نسخه را در مشخصات نسخه‌ها ببینید.

فارسی