همزمان با فرارسیدن هفته معلم و برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ ثبت نام دوره‌های جدید آموزشی نرم افزار «پژوهیار» در قالب کارگاه آموزشی و در دوسطح پایه و پیشرفته آغاز و کاربران علاقمند، امکان ثبت نام در این کارگاه ها را داشتند. کارگاه تربیت مدرس (پیشرفته) در دو جلسه و در روزهای 23 و 30 اردیبهشت 1395 با حضور 7 نفر از کاربران از رشته های حقوق، مدیریت دولتی، مهندسی مکانیک، اقتصاد و روانشناسی تربیتی در تهران از ساعت 15 لغایت 19:30 در مجموع به مدت 9 ساعت و کارگاه کاربری قم با حضور 14 نفر از متقاضیان از رشته های فقه و علوم سیاسی، کلام و ادیان، فلسفه، اخلاق و علوم قرآن و حدیث ازشهرهای یزد، اراک، کاشان و قم در تاریخ 30 اردیبهشت از ساعت 8 لغایت 12:30 در مجموع به مدت 4 ساعت در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برگزار شد. کاربران حاضر در این کارگاه‌ها در ادامه با انجام تمرینات عملی به کار با نرم افزار پرداختند.

از بین داوطلبان حاضر در کارگاه تربیت مدرس تهران، جهت عضویت در شبکه مدرسان نرم افزار پژوهیار پس از اخذ آزمون و مصاحبه فنی افرادی که موفق به اخذ گواهی مدرسی شوند بعنوان نماینده رسمی آموزشی پژوهیار در استانهای مختلف فعالیت خواهند کرد.

در این کارگاه ها کاربران ضمن آشنایی با مفاهیم مقدماتی مربوط به استناددهی و انواع مختلف شیوه های استناددهی با ضرورت استفاده از نرم افزارهای استناددهی و سپس با ویژگی های انحصاری نرم افزار «پژوهیار» به‌عنوان تنها ابزار استناددهی به زبان فارسی آشنا شدند. تدریس کارگاه تهران برعهده سرکار خانم فیروزه شیریان مدرس رسمی استان تهران و جناب آقای مهندس عافیت طلب کارشناس مسئول آموزش و اطلاعرسانی «پژوهیار» و همچنین مدرس کارگاه قم نیز جناب آقای دکتر حسینی سورکی مدرس رسمی نرم افزار پژوهیار در استان قم بودند.

لازم به ذکر سرفصل مشترک مطالب تمامی کارگاه های آموزشی پژوهیار به‌این‌شرح است:
آشنایی عمومی با شیوه‌نامه‌های استاندارد استناددهی؛
مجموعه‌سازی «پژوهیار» از انبوه ذخیره شدۀ کتابها، مقالات، صفحات وب، اقلام دیداری و شنیداری و سایر اقلام علمی؛
سازماندهی استاندارد این اقلام؛
استناددهی «پژوهیار» طبق شیوه‌نامۀ استنادی دانشگاه‌ها، مجلات، ناشران و... در هنگام نگارش اثر در محیط word؛
 تدوین خودکار و استاندارد کتابنامه از منابع استفاده شده در هنگام نگارش مقاله، پایان نامه، کتاب و... ؛
علافمندان جهت شرکت در این کارگاه ها می توانند به صفحه کارگاه های پژوهیار مراجعه نمایند.
 
فارسی