فارسی

تاریخ پرگزاری ۳۰/۰۲/۱۳۹۵
 کارگاه آموزش  پژوهیار(نسخه۲) در تاریخ سی‌ام اردیبهشت ۱۳۹۵ ،  با حمایت  و  همدلی گروه دستندر کار مرکز نور ( شعبه تهران ) -در مرکز علوم اسلامی کامپیوتری (قم)- برگزار شد.
این کارگاه در فضایی صمیمی و  با حضور فعال ۱۵ نفر از فرهیختگان پژوهشگر حوزوی و دانشگاهی  با هدف آشنایی با نسخه بهینه و بروز شده نرم افزار پژوهیار- پژوهیار(نسخه ۲) - و آگاهی از  قابلیتها و مزیت‌های آن و در راستای  ارتقای مهارت های پژوهشگران در زمینه پژوهش و به ویژه  استناد دهی برگزار شد.
در آغاز ضمن اشاره به  سیر پرشتاب تغییر و تحولات در حوزه پژوهش و دگرگون شدن  ساختار و فرایند پژوهش در دهه‌های  اخیر - به ویژه  با ظهور فناوری های نوپدید و توسعه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات- بر ضرورت بکنار نهادن روشهای کند و کهنه و فرصت سوز  و آگاهی و بلکه اشراف یافتن به نرم افزار های نوین پژوهشی و بهره گیری بهینه  از آنها تاکید شد.
همچنین با بیان و برشمردن برخی از مهمترین مشکلات و موانع پیش روی محققان در  جست‌و‌جوی منابع و موضوعات، مجموعه‌سازی و ساماندهی منابع و به ویژه ارجاع /استناددهی Citationدر پژوهش،  و اشاره به تنوع و تعدد نظام‌ها و شیوه های استناد‌دهی  (Citation system/Styles)همراه با تشریح برخی مفاهیم مقدماتی مربوط به استناددهی و ویژگی‌ها و شاخصه‌های  مشهورترین و مقبول ترین شیوه‌های استنادی (شیوه‌نامه APA ، شیکاگوChicago و ونکوور Vancouver )  و ضمن یاد آوری اهمیت و ضرورت استناد‌دهی بسامان و دقیق ، رعایت آداب و اخلاق پژوهش و پرهیز از در افتادن در ورطه انتحال و سرقات علمی plagiarism بر استفاده از نرم افزارهای بومی و دقیق و کارآمد استناد‌دهی در راستای بالابردن دقت و سرعت در امر استناد دهی و پژوهش تاکید شد.
در ادامه پس از معرفی نرم افزار نام‌آشنا و نوین پژوهیار – به عنوان نرم افزارجامع، دقیق، بومی و بهینه شده، کارگشا و کارآمد استناد‌دهی-  و اشاره ای کوتاه به تاریخچه تطور و تکامل آن،  برخی از  ویژگی‌ها، قابلیتها و مزیت‌های بعضا بی‌بدیل تازه ترین نسخه پژوهیار (نسخه دو)- در مقایسه با دیگر نرم افزار های پژوهشی -تبیین و تشریح شد.
تبیین و توضیح کارکردها و شیوه کار با  پژوهیار در باب سازماندهی و ساماندهی منابع،  برچسب زنی Taging ، جست‌وجوی دقیق و هوشمند در منابع ،  ورود اطلاعات کتاب‌شناختی به شکل دستی و خودکار و با استفاده از اینترنت و دانلود و دریافت منابع وآیتم ها/ اقلام و همچنین شیوه یاد داشت‌نگاری و  ذخیره محتوای صفحات وب از مباحث مطرح شده در این کارگاه بوده اند.
تبیین کارکردها و شیوه استفاده از افزونه پژوهیار در نرم افزار WORD برای درج و ویرایش استنادها و ایجاد و بازیابی کتابنامه و مسایل مربوط به آن، یکی از  بخشهای اساسی  کارگاه را به خود اختصاص داد.
در ادامه و پس از پرداختن به برخی تنظیمات نرم افزار پژوهیار و پاسخ به پرسشها و برطرف کردن ابهامات کاربران شرکت‌کننده در کارگاه ،  یکی از مهمترین قابلیت‌های رو به پیشرفت پژوهیار یعنی سامانه ابر پژوهیار و امکان بهره گیری از فضای اینترنت برای ذخیره سازی اطلاعات کتابشناختی و همچنین  یکپارچه‌سازی و همزمان‌سازی / synchronization/Syncing  اطلاعات و آیتم‌ها و دیگر امکانات و قابلیتهای‌ آن به شکل عملی توضیح داده شد.
در پایان نیز ضمن ارج نهادن به تلاش تحسین بر‌انگیز  و قرین توفیق دستندرکاران ارایه و بروزرسانی پژوهیار  و اشاره به  توفیقات این نرم افزار بومی نو‌پا  و رو به تکامل و بویژه توفیق تاز‌ه آن در  نامزد شدن برای دریافت جایزه در بخش علوم الکترونیک اجلاس جهانی سران جامعه اطلاعاتی WSIS  در سال ۲۰۱۶، به برخی ظرفیتهای بالقوه این نرم افزار و افق روشن آن در پیشگام بودن در عرصه نرم افزارهای پژوهشی به ایجاز و اختصار اشاره شد.

تصویر: