فارسی

این کارگاه از مجموعه کارگاه های تربیت مدرس ومجموعا هفتاد و هشتمین جلسه از کارگاههای برگزار شده برای آموزش نرم افزار پژوهیار بود که توسط سرکار خانم شیریان و جناب آقای مهندس عافیت طلب در روز پنجشنبه مورخ سی اردیبهشت 1395 از ساعت 15 در معاونت تهران  مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) با هدف تشکیل و تربیت شبکه مدرسان با دانش و مهارت فنی و پژوهشی لازم و مطلوب جهت حضور در شهرهای مختلف و توسعه محدوده برگزاری کارگاه های آموزشی نرم افزار پژوهیار در سراسر کشور  برگزار شد. این کارگاه با حضور فرهیختگان پژوهشگر حوزوی و دانشگاهی شهر تهران با هدف آشنایی با نسخه بهینه و بروز شده نرم افزار پژوهیار- پژوهیار(نسخه ۲) - و آگاهی از  قابلیتها و مزیت‌های آن و در راستای  ارتقای مهارت های پژوهشگران در زمینه پژوهش و به ویژه  استناددهی برگزار شد. در ابتدای کارگاه ضمن برشمردن مزایای استفاده از نرم افزارهای استناددهی و لزوم تولید چنین نرم افزارهایی، کاربران با محدودیت های پژوهشگران در مواجهه با حجم انبوهی از اطلاعات و نیاز مضاعفی که امروزه برای مدیریت منابع پژوهشی وجود دارد آشنا شدند همچنین در ادامه سرکار خانم شیریان توضیحاتی در خصوص شیوه های استناددهی و تاریخچه پیدایش شیوه های معتبری همچون ای. پی. ای و شیکاگو به کاربران ارائه کردند.
پس از اتمام فاز مفهومی و محتوایی کارگاه، کاربران با فرآیند نصب و بروزرسانی نرم افزار بطور کامل آشنا شدند و پا به پای مدرس آن را تمرین کردند.
جلسه اول با تبیین و توضیح کارکردها و شیوه کار با  پژوهیار در باب سازماندهی و ساماندهی منابع،  برچسب زنی Taging ، جست‌وجوی دقیق و هوشمند در منابع ،  ورود اطلاعات کتاب‌شناختی به شکل دستی و خودکار و با استفاده از اینترنت و دانلود و دریافت منابع وآیتم ها/ اقلام و همچنین شیوه یاد داشت‌نگاری و  ذخیره محتوای صفحات وب به اتمام رسید.
در جلسه دوم تبیین کارکردها و شیوه استفاده از افزونه پژوهیار در نرم افزار WORD برای درج و ویرایش استنادها و ایجاد و بازیابی کتابنامه و مسایل مربوط به آن، یکی از  بخشهای اساسی  کارگاه را به خود اختصاص داد. ضمن اینکه مطالب آموزشی جلسه قبل با ارائه تمرین در این خصوص مرور شد.
در ادامه و پس از پرداختن به برخی تنظیمات نرم افزار پژوهیار و پاسخ به پرسشها و برطرف کردن ابهامات کاربران شرکت‌کننده در کارگاه ،  یکی از مهمترین قابلیت‌های رو به پیشرفت پژوهیار یعنی سامانه ابر پژوهیار و امکان بهره گیری از فضای اینترنت برای ذخیره سازی اطلاعات کتابشناختی و همچنین  یکپارچه‌سازی و همزمان‌سازی / synchronization/Syncing  اطلاعات و آیتم‌ها و دیگر امکانات و قابلیتهای‌ آن به شکل عملی توضیح داده شد.
در پایان هردو جلسه آموزشی کاربران با تمرین مباحث آموزشی موردنیاز خود برای جلسه سوم (رفع اشکال) خود را آماده خواهند کرد و سپس در آزمون و مصاحبه ویژه جذب در شبکه مدرسان حضور خواهند یافت.

تصویر: