معرفی کتابخانه پژوهیار

آیتم جدید

با کلیک بر این بخش پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توان آیتم مورد نظر را از قبیل کتاب، مقاله، پایان‌نامه و غیره انتخاب کرد.

کارها

 

عکس کارها؟؟؟؟

 

درون‌برد

این عملکرد با نماد  نمایش داده شده است. برای انتقال و ذخیره کتابخانه »پژوهیار« در یک رایانه دیگر با استفاده از قالب‌های موردنظر از این قسمت می‌توان استفاده کرد. یکی از راه‌های ورود اطلاعات، درون‌برد است. قالب‌های مختلف از سایر نرم‌افزارهای استناددهی مثل اندنوت، مندلی یا »پژوهیار« که قبلا خروجی گرفته شده از این قسمت می‌توان درون‌برد کرد.

  • درون‌برد از حافظه کلیپ بورد

این عملکرد با نماد  نمایش داده شده است. این قسمت به صورت کپی کدهایی که قبلا در حافظه ذخیره شده (copy)و سپس از این قسمت در 14 کتابخانه درون‌برد خواهد شد. هم‌چنین برای پایگاه‌هایی که استنادها را در قالب کد به صورت (cite) در اختیار قرار می‌دهد، استفاده می‌شود. به عنوان نمونه وقتی وارد سایت  scholar Google شوید از قسمت cite هر قالب را کپی و در نرم‌افزار، از قسمت درون‌برد از حافظه درج کرد.

  • صدور کتابخانه

این عملکر با نماد  نمایش داده شده است. هر مجموعه یا کل کتابخانه را می‌توان به صورت قالب‌های مشخص صدور گرفت تا در نرم‌افزار استنادی دیگر یا «پژوهیار» دیگری درون‌برد کرد.

  • خط زمان

 گزارشی به صورت (تایم لاین) از اطلاعات کتابخانه یا هر پوشه، بر اساس تاریخ انتشار، تاریخ افزودن و تاریخ تغییر برای شما نمایش می‌دهد.

  • پشتیبان‌گیری از کتابخانه

این عملکرد با نماد   نمایش داده می‌شود. با انتخاب این قسمت می‌توان یک نسخه پشتیبان (بک آپ) از کتابخانه «پژوهیارتان» تهیه کنید.

  • بازیابی نسخه پشتیبان

این عملکر د با نماد  نمایش داده می‌شود. در صورت از دست دادن کتابخانه خود به هر دلیل همانند تغییر سیستم‌عامل یا انتقال کتابخانه با انتخاب این قسمت فایلی که قبلا تهیه شده را انتخاب و جایگزین کتابخانه فعلی خواهد شد.

  • تنظیمات

 تمام امکانات و تنظیمات مربوط به نرم‌افزار در این بخش که خود چندین برگه دارد در دسترس است.

جستجوی سریع

برای پیدا کردن منبع مورد نظر در مجموعه‌های کتابخانه پژوهیارِخود می‌توان از جستجوی سریع استفاده کرد. این جستجو شامل سه نوع فیلتر برای بازیابی منبع مطابق تصویر است .  چنان‌چه هر مجموعه از این ستون انتخاب شود، جستجوی سریع بر روی مجموعه انتخاب شده اعمال می‌شود.

همزمان‌سازی

همزمان‌سازی به کاربر این امکان را ‌می‌دهد که با «ابرپژوهیار» در سیستم‌های مختلف به آخرین تغییرات خود دسترسی داشته باشد. با کلیک بر آیکن همزمان‌سازی این فرایند انجام می‌شود.

افزونه‌ مرورگرها

از طریق کلیک بر روی هر مرورگر می‌توان به سایت پژوهیار وصل شد آن را نصب کرد. اطلاعات بیشتر درمورد این مبحث را در راهنمای رابط مرورگرها را مشاهده کنید.

ستون‌های پژوهیار (قاب پژوهیار)

نرم‌افزار پژوهیارشامل سه ستون اطلاعاتی است. با انتخاب مرز بین ستون‌ها توسط نشانگر موس و حرکت دادن آنها می‌توانید اندازه هر یک از بخش‌ها را به دلخواه تغییر دهید. هر ستون اطلاعاتی امکان تغییر سایز دارند.

ستون یک

 در ستون یک، کتابخانه و دسته بندی الفبایی مجموعه های ایجاد شده وجود دارد. همچنین برچسب‌هایی که به هر آیتم اختصاص داده‌ شده، در این قسمت قابل مشاهده است. در این قسمت می‌توانید آیتم‌ها را بر اساس برچسب‌ها جستجو نمایید.

کتابخانه

شامل دسته الفبایی پوشه‌های ایجاد شده است. با نگه‌داشتن موس بر روی کتابخانه می‌توان تعداد کل منابع موجود در نرم‌افزار را مشاهده کرد. با فشردن علامت گوشه کنار آیکن کتابخانه می‌توان همه پوشه‌ها را مشاهده کرد و یا با فشردن مجدد علامت گوشه، همه پوشه‌ها را می‌توان پنهان کرد. پس از این‌که پوشه مورد نظر را ساختید، حتی می‌توان برای آن، زیرپوشه (زیرشاخه) هم ایجاد کنید.

آیتم‌های تکراری

 در این قسمت تمام آیتم‌های تکراری که در کتابخانه یا مجموعه‌های مختلف وجود دارد به ترتیب و پشت سر هم نشان داده می‌شود که در صورت لزوم کاربر می‌تواند آیتمهای تکراری ذخیره شده را از مجموعه‌هاحذف کند. در این قسمت، نرم‌افزار تمام آیتم‌هایی که تحت یک عنوان ذخیره‌شده‌اند را نشان می‌دهد که کاربران می‌توانند در صورت مشابه بودن آنها را ادغام کرده و آیتم‌های تکرار شده اضافی را حذف کنند. در صورتی که از یک عنوان تعداد زیادی منبع موجود باشد به شما پیام می‌دهد که منابع را با یکدیگر یکی کنید و منبع مرجع را انتخاب کنید.

در تعدادی از آیتم‌ها که تفاوتی در یکی از فیلدهای آن موجود باشد، به شما اجازه می‌دهد که تفاوت میان فیلدها را (مطابق تصویر) مدیریت کنید. با کلیک بر نماد  در کنار هر فیلد امکان تغییر  اطلاعات فیلد مطابق دیگر آیتم‌ هست.

 

آیتم‌های دسته‌بندی نشده

در این قسمت میتوان آیتم‌های که در مجموعه مشخصی ذخیره نشده را مشاهده کنید.

سطل بازیافت

سطل بازیافت در این قسمت آیتم‌هایی که از مجموعه‌ها حذف شده است قابل دسترس است و می‌توان آنها را به طور کلی از «پژوهیار» حذف کرده و یا به مجموعه مورد نظر را با کلیک راست بر منبع مورد نظر بازیابی آیتم بازگرداند. در ستون سوم نیز گزینه‌ای برای بازیابی آیتم وجود دارد.

 

 

توجه داشته باشید آیتم‌هایی در سطل بازیافت قابل‌ دسترسی است که در زمان حذف از گزینه «پاک کردن کامل این آیتم» استفاده شده باشد.

 

آیتم‌های موردعلاقه

از این طریق بعضی منابع پربسامد و دلخواه را می‌توان با کلیک بر نماد  ، به پوشه آیتم‌های موردعلاقه اضافه کرد.

آیتم‌های اخیرا  اضافه‌شده

در این بخش، امکان مشاهده آیتم‌هایی که اخیرا به مجموعه اضافه شده را دارید.

 

ستون دو

 در این ستون، اطلاعاتِ مربوط به مجموعه‌ها و آیتم‌های موجود در آن‌ها نمایش داده می‌شود. با انتخاب هر مجموعه یا زیرمجموعه ایجاد شده در ستون یک، رکوردهای موجود در آن قسمت در این ستون یا در ستون میانی نمایان می‌شود.

با کلیک روی  آیکن می‌توانید اطلاعات قابل نمایش از قبیل نوع، سال نشر، ناشر، زبان و ... مربوط به هر آیتم را اضافه یا کم کنید.

ستون سه

در این ستون اطلاعات و جزئیات یک رکورد خاصِ انتخاب شده، شده نمایش داده می‌شود. چهار برگه در بالای این ستون وجود دارد که با کلیک روی آنها به قابلیت‌های مختلفی دسترسی پیدا خواهید کرد.

برگه اطلاعات

در برگه اطلاعات،  داده‌های آیتم انتخاب شده نشان داده می‌شود که این اطلاعات  قابل تغییر و ویرایش هستند.

برگه یادداشت

در برگه یادداشت‌ها، می‌توان به آیتم انتخاب شده یادداشت اضافه کرد. همچنین در این بخش امکان تغییرفونت، تغییرسایز متن، بولد کردن، رنگی کردن و دیگر امکانات ویرایشی را دارید.

 

برگه برچسب

در برگه برچسب‌ها، می‌توانید به آیتم انتخاب شده برچسب اضافه کنید. برچسب‌هایی که به صورت دستی وارد شده به رنگ آبی و آنهایی که به صورت برخط و خودکار توسط پایگاه‌ها ثبت شده است به رنگ نارنجی ذخیره می‌شود.

برگه مرتبط

با کلیک روی برگه مرتبط، می‌توانید آیتم‌های مرتبط با آیتمِ انتخاب شده را ارتباط دهید. با کلیک روی افزودن ابتدا پنجره‌ای از مجموعه‌های ذخیره شده در کتابخانه »پژوهیار» نمایان می‌شود که می‌توانید با انتخاب آن‌ها بین منابع خود ارتباط موضوعی برقرار کنید.

 

 

راهنمای گام به گام ایجاد کتابخانه مجازی در پژوهیار

ابتدا نرم‌افزار را راه‌اندازی کنید. با کلیک روی نماد  یک مجموعه جدید تحت عنوان مورد نظر ایجاد نمایید.

هر نوع منبع مانند کتاب، مقاله، صفحه وب، اثر هنری، فیلم، صدا، نقشه و ... را میتوان در «پژوهیار» ذخیره کرد. هر نوع آیتم، با نمادهای متفاوت در کتابخانه نمایش داده می‌شود.

به طور مثال نماد    برای کتاب،  برای مقاله،  برای پایان‌نامه،  برای صفحه وب،  برای قرآن،  برای اثرهنری،  برای فیلم،  برای صدا،  برای نقشه،  برای گزارش،  برای فصل کتاب،  برای پادکست،  برای برنامه رادیویی،  برای برنامه تلویزیونی و غیره ... که با کلیک روی آن آیتم مورد نظر به مجموعه اضافه خواهد شد.

 

(تصویر شماره 2)

ورود اطلاعات (منابع و مآخذ(

دو راه برای وارد کردن اطلاعات در نرم‌افزار هست، به‌صورت جستجو در وب و پایگاه‌های اطلاعاتی و یا به‌صورت دستی.

ورود منابع و مآخذ از طریق جستجو در پایگاهها و بانکهای اطلاعاتی (جستجو در وب)

با استفاده از مرورگر فایرفاکس عبارت یا وب‌سایت مورد نظر را جستجو کنید. در صورتی که علاقه‌مند به افزودن آن به مجموعه شخصی خودتان هستید روی نماد «ساخت آیتم جدید از این صفحه» کلیک کنید.

جستجو در پایگاه‌ها و بانکهای اطلاعاتی

نرم‌افزار پژوهیار درحال حاضر اکثر پایگاه‌های اطلاعاتی مهم فارسی و خارجی را پشتیبانی می‌کند. برای مشاهده لیست پایگاه‌ها به آدرس http://pajoohyar.ir/supported-sites  مراجعه کنید.

در یک پایگاه اطلاعاتی در بخش جستجو عبارت مورد نظر را جستجو کنید. هنگامی که عملیات جستجو کامل شد در نوار آدرس نماد مشخص می‌شود که با کلیک روی آن پنجره زیر ظاهر می‌شود.

(تصویر شماره 3)

با انتخاب و تأیید آن، اطلاعات آیتم مورد نظر به مجموعه اضافه خواهد شد.

ورود منابع و مآخذ به صورت دستی (تایپ اطلاعات)

 ابتدا مجموعه مورد نظر را ایجاد می‌کنید. با کلیک برروی نماد   پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توان نام مجموعه را مشخص کرد و مجموعه جدید ایجاد می‌شود.

با زدن دکمه  «آیتم جدید» در نوار ابزار «پژوهیار» و انتخاب نوع منبع مناسب برای آیتم، می‌توان آیتم‌ها را به صورت دستی اضافه کرد. با انتخاب نوع آیتم، فیلدهای فراداده متناسب در ستون سمت چپ ظاهر می‌شوند. مثال اگر نوع آیتم، «برنامه تلویزیونی» یا «فیلم» انتخاب شود، فیلدهایی مثل کارگردان، ژانر، شماره اپیزود، شبکه، زمان اجرا و ... ایجاد می‌شوند. علاوه بر انعطاف‌پذیری که افزودن آیتم مورد نیاز و ورود اطلاعات آن به صورت دستی ایجاد می‌کند، استفاده از آن برای واردکردن منبع‌های اصلی مهم خواهد بود.

ذخیره به صورت روش راست کلیک بر نتایج جستجوی پایگاه‌ها

در صفحات پایگاه‌های اطلاعاتی وقتی که کلیک راست کنید، گزینه‌های به نام «پژوهیار» وجود دارد که می‌توان از این طریق نیز نتایج را در کتابخانه «پژوهیار» ذخیره نمود، و در این گزینه اگر بر یک یا چند نتیجه جستجو کلیک راست نمایید گزینه‌های ساخت آیتم جدید از این صفحه، ذخیره پیوند به صورت یک آیتم «پژوهیار» مشاهده می‌شودکه همانند تصویر زیر قابل ذخیره است .از این روش عکس و هر اطلاعاتی را می‌توان بر روی وب ذخیره نمود.