همزمان‌سازی

«ابر پژوهیار»

امکان همزمان‌سازی در نرم‌افزار «پژوهیار» به نام «ابر‌ پژوهیار» است . در صورتی که در یکی ازسیستم‌ها تغییراتی را از قبیل واردکردن یا حذف اطلاعاتی صورت داده باشید، این تغییرات توسط «ابر‌ پژوهیار» تمامی سیستم‌های شما اعمال شده و قابل ویرایش است. با وارد كردن حساب كاربري در سايت «پژوهیار» یا کتابخانه پژوهیارتان «ابر‌ پژوهیار» فعال می‌شود.

تعریف همزمان‌سازی

همزمان‌سازی و یا ایجاد هماهنگی میان چندین منبع مختلف را همزمان‌سازی (synchronization) می‌نامند. که از طریق سخت‌افزارهای مختلف مثل کامپیوتر شخصی، کامپیوتر محل کار، تبلت و یا از چندین سیستم، امکان دسترسی در هر زمان و مکان به اطلاعات را برای شما فراهم می‌کند. در این امکان از طریق برگزاری فراداده‌های مورد نیاز خود به سرور مجازی «پژوهیار»، قادر خواهید بود با ورود به حساب کاربری خود به اطلاعات به صورت همزمان دسترسی داشته باشید. همچنین در صورتی که در یکی از کتابخانه‌ها تغییراتی از قبیل واردکردن یا حذف اطلاعاتی را صورت داده باشید، این تغییرات با امکان همزمان‌سازی در تمامی سیستم‌های شما اعمال خواهد شد.

 

مفهوم همزمان‌سازی

همزمان‌سازی در رشته‌ها و فضاهای مختلف مانند مهندسی، علوم اجتماعی و... مشاهده می‌شود. در حقیقت به تنظیم ریتم اشیایی که به صورت نوسان منظم و در یک راستا در تعامل هستند گفته می‌شود.

همزمان‌سازی در «پژوهیار» چیست؟

همزمان‌سازی برخط اطلاعات در «پژوهیار»، امکان دسترسی از طریق هر رایانه متصل به اینترنت به کتابخانه شخصی را فراهم می‌کند. همزمان‌سازی در «پژوهیار» دارای دو بخش است: همزمان‌سازی داده‌ها و همزمان‌سازی فایل‌ها

 
کارکرد همزمان‌سازی در «پژوهیار» و همزمان سازی داده‌ها
 
در این فرآیند همه اقلام کتابخانه، یادداشت‌ها، پیوندها، برچسب‌ها و غیره (همه‌چیز به‌جز فایل‌های پیوست شده) میان رایانه شما و کارگزارهای «پژوهیار» همزمان‌سازی می‌شود. این کار باعث می‌شود از هر رایانه‌ای که «پژوهیار» روی آن نصب است. به داده‌های خود دسترسی داشته و همچنین می‌توانید کتابخانه خود را به صورت برخط در وبگاه «پژوهیار» ببینید، دسترسی داشته و حتی تغییر دهید.

امنیت اطلاعات

توسعه‌دهندگان «پژوهیار» با بهره‌گیری از به‌روزترین نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای لازم، امنیت شبکه و حفظ اطلاعات کاربران «پژوهیار» را فراهم کرده‌اند و کاربران نرم‌افزار با اطمینان از امنیت اطلاعات خود می‌توانند به اشتراک اطلاعات بپردازند. «پژوهیار» از طریق فرآیندها و فعالیت‌های زیر امنیت اطلاعات کاربران خود را تضمین می‌کند:

  • بهره‌گیری از سرور لینوکس برای افزایش سطح امنیت داده‌های کاربران نرم‌افزار «پژوهیار»،
  • پیاده‌سازی لایه‌های مختلف امنیتی برای جلوگیری از حمله‌های احتمالی به سرور و سرقت یا از دست دادن اطلاعات،
  • استفاده از گواهینامه معتبر بین‌المللی SSL جهت ایمن‌سازی درخواست‌های کاربران،
  • رمزنگاری اطلاعات کاربران در انواع درخواست‌ها و فعالیت‌های کاربران در وب‌گاه و نرم‌افزار «پژوهیار»،